2010. december 6., hétfő

Ribblehead viaduct


A Ribble folyót és Ribblehead-et összekötő vasúti híd észak Yorkshire-ben.






És mint mindenhol az országban az elmaradhatatlan birkák.

2010. szeptember 27., hétfő

Lake District (a Tóvidék)


Keswicktől keletre állnak a Stonehenge-nél régebbinek vélt Castlerigg kőkörének megalithjai.


Ez a város a túrázók legkedveltebb találkozóhelye. Könnyű szállást és kirándulófelszerelést áruló üzleteket találni.



A Tudor-korban a grafitbányák feltárása után, az addig virágzó gyapjú- és bőrkereskedelem háttérbe szorult, és a bányászat, majd a ceruzagyártás lett a meghatározó iparág.


A II. világháborúban Keswickben készültek azok a belül üres ceruzák, amelyekbe a titkos ügynökök térképet és iratot rejthettek.



A Tóvidék tájait földtörténeti események formálták évmilliókon át, de az emberi tevékenység - elsősorban kőfejtés, bányászat, földművelés, idegenforgalom - is nyomot hagyott.



Szelíd rétek és tavak valamint a csipkézett vad hegyek váltják egymást ezen a festői tájon.



A több, mint 16 km hosszú Windermere Anglia legnagyobb tava.
Állítólag egy Swallow (Fecske) nevű gyönyörűen helyreállított gőzhajó is közlekedik rendszeresen, de ezt sajnos nem láttuk, de egy kis hajókirándulást azért tettünk egy modernebb hajón.


A keleti parton fekvő Bowness-on-Windermere igen népszerű turistaközpont. Sok épülete a Viktoriánus kort idézi.

 

A tó partján iparmágnások építettek gyönyörű házakat maguknak.

2010. június 1., kedd

Haworth

"E táj hegyei nem hatalmasak - nem romantikusok: alig emelkednek a magasba; a hosszú, lapos, hangától sötétlő fenyérek kis völgyekben végződnek, ahol itt is, ott is vizek folydogálnak - partjaikon elsatnyult bokrokkal. E völgyekből a gyárak és az elszórt házacskák elűzik az ábrándokat. Csak magasabban, messze a fenyéres hegyhátak között vetheti meg nyugodtan lábát a Képzelet, s amikor megvetette, magányt kedvelő sasnak kell lennie - nem kedves galambnak. Ha szépségre van szüksége ahhoz, hogy ihletet meríthessen, azt vele született élményként kell magával hoznia: e fenyér világa túlságosan kemény ahhoz, hogy valami finomat teremthessen. A szemlélődő tekintetnek magának kell 'bíbor fénnyel' telítve lennie ahhoz, hogy állandósítani tudja az augusztusi hanga kurta életű virágtengerét vagy a júniusi napfény rövid mosolyát; szívből kell áradnia annak a frissességnek, ami a következő tavaszon és kora nyáron megfényesíti a páfrányt, táplálja a mohát, és életre hívja a csillagvirágot, ami aztán néhány hétig a fenyérek juhainak a legelőit ékesíti."
(Taxner-Tóth Ernő: A Bronte nővérek világa)

Haworth az 1840-es években élte fénykorát, amikor több, mint 1200 szövőszék dolgozott a faluban,

mai hírnevét azonban a Bronte nővéreknek köszönheti.



A Bronte Parsonage Museumnak otthont adó paplakban élt 1820-tól Patrik Bronte tiszteletes a fiával, Branwell-lel és három lányával, Charlotte-tal, Emilyvel és Anne-nel. Az 1778-ban épült ház berendezése pont olyan, mint amilyen az 1850-es években volt.

A tizenegy szobában a személyes tárgyak, levelek, kéziratok, könyvek mellett korabeli bútorok láthatók. Sajnos a házban nem volt szabad fényképezni, így erről nincsenek képek.



2010. május 3., hétfő

Malham Cove

A Malham faluból induló túra (Malham Walk) Nagy Britannia legszebb mészkővidékén visz körbe.

Indulás előtt betértünk egy kávéra.

Imádom ezeknek a puboknak a hangulatát.

A Malham Cove

A 76 méter magas sziklafal közepén a fekete csík az egykori vízesés helyét jelzi.

Az óriási természetes amfiteátrumot földrengés hozta létre a jégkorszakban. Ma sziklamászók közkedvelt helye.

A gyönyörű tájat a jég formálta ki mintegy 10000 évvel ezelőtt.



"Libasorban"

Túránkat figyelő szemek kísérték.

Malham Tarn. Yorkshire legnagyobb tava 305 m-rel a tengerszint felett egy természetes vízgyűjtő medencében alakult ki. Különleges növények élnek mészben gazdag vizében is. Nyáron a vadkacsa és a szárcsa, télen a fekete réce gyakori vendég a tó partján.


Malham Lings. A páratlanul érdekes "kövezett" mészkőfennsík "fugáit" az ismétlődő olvadás és fagyás alakította ki a jégkorszak végén. Itt olyan ritka növények is megtalálhatók, mint a gímpáfrány.


2010. március 31., szerda

Fountains Abbey

A mobilinternet lassúsága miatt kénytelen voltam ezt a blogot kicsit szüneteltetni. Szeretném továbbra is megosztani veletek élményeinket. Következő állomás Fountains Abbey.

A kolostort a Benedek-rendi szerzetesek alapították 1132-ben, de három évvel később átvették a ciszterciták, akik a 12. század közepére Britannia leggazdagabb apátságát mondhatták magukénak.



A 16. században azonban VIII. Henrik szakított Rómával, leromboltatta a katolicizmus fellegvárait.

Az apátsági épületek a ciszterciták egyszerűséget és mértékletességet hirdető hitvallását tükrözik. A szerzetesek gyakran segítették adományokkal a szegényeket, a betegeket és a vándorokat.


A hálóterem altemploma. 90 m hosszú boltozatos mennyezetét 19 pillér tartotta. A velencei és firenzei kalmárokkal kereskedő szerzetesek itt raktározták a gyapjút.


1720-ban John Aislabie, Ripon parlamenti képviselője kezdett hozzá a romterület és környéke rendezéséhez.

A híres tavas park felépítése fia, William Aislabie nevéhez fűződik.


A Kegyelet temploma. Eredetileg Herkulesnek szentelték, de apja halála után William a Temle of Piety nevet adta neki.

A nyolcszögletű torony



Ez egy kis erdészház. Itt van egy szarvaspark, ahol rendszeresen lehet szabadon kószáló szarvasokat látni. Természetesen mi nem láttunk egyet sem.

Ez a Viktória kori neogótikus templom Szűz Mária temploma.

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin